Tím archeológov z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) potvrdil kľúčový motív vzniku mocenského centra v Bojnej, okrese Topoľčany, spojený s využívaním nerastného bohatstva. Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV informoval, že nové objavy odhalili intenzívne spracovanie železnej rudy, ktorá hrala významnú úlohu v hospodárstve regiónu v 9. až 10. storočí.
Pomocou rádiokarbónového datovania sa zistilo, že na hradisku Valy, kde sa nachádzali dielne kováčov, sa tavila železná ruda. Archeológovia s pomocou dobrovoľníkov identifikovali aj zvyšky milierov na výrobu dreveného uhlia pre hutníkov a kováčov. Tento objav tiež potvrdil spracovanie železa v blízkosti predrománskej rotundy sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici.
„Našli sme aj nové hromadné nálezy železných predmetov, a to už vo vzdialenosti viac ako 300 metrov od východnej brány hradiska Valy,“ uviedol Pieta. Obyvatelia Bojnej v čase ohrozenia ukrývali cenné železné nástroje a predmety v opevnení a jeho okolí. Medzi nálezmi sa nachádzali aj vzácne artefakty ako železné obruče zo sudka.
Archeologický výskum v Bojnej prebieha intenzívne od roku 2007, pričom cieľom je objasniť hospodársky a politický vývoj komunity v 7. až 10. storočí. Tieto objavy výrazne obohatili poznatky o Veľkomoravskej ríši.
Lokalita Valy, ktorá patrí medzi päť hradísk v Bojnej, vyniká svojím monumentálnym opevnením. Predchádzajúce výskumy tu priniesli cenné nálezy, vrátane zvonu a pozlátených plakiet z oltára, ktoré sa stali symbolmi národnej a kresťanskej tradície Slovenska.
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks jsou otevřené.